Witamy w XXI wieku

Posted: January 5, 2013 in Cyberpunk, Lektury, Własność Intelektualna

Manfred’s on the road again, making strangers rich.

It’s a hot summer Tuesday, and he’s standing in the plaza in front of the Centraal Station with his eyeballs powered up and the sunlight jangling off the canal, motor scooters and kamikaze cyclists whizzing past and tourists chattering on every side. The square smells of water and dirt and hot metal and the fart-laden exhaust fumes of cold catalytic converters; the bells of trams ding in the background, and birds flock overhead. He glances up and grabs a pigeon, crops the shot, and squirts it at his weblog to show he’s arrived. The bandwidth is good here, he realizes; and it’s not just the bandwidth, it’s the whole scene. Amsterdam is making him feel wanted already, even though he’s fresh off the train from Schiphol: He’s infected with the dynamic optimism of another time zone, another city. If the mood holds, someone out there is going to become very rich indeed.

He wonders who it’s going to be.

Powyższy fragment pochodzi z opowiadania “Lobsters”, “Langusty”, pisarza science fiction Charlesa Strossa Stross napisał je parę lat temu i umieścił potem w powieści “Accelerando”.

Wspominam o tym dlatego, że prawnicy od prawa własności intelektualnej/nowych technologii powinni zwracać baczną uwagę na wynalazki w rodzaju soczewek podłączonych do Internetu, umożliwiających wrzucanie zdjęć na bloga i portale społecznościowe i parę innych rzeczy. Ktoś powie, że to przyszłość. Zapyta: czemu się tym zajmować. A ja pokażę mu:

Naukowcy z Belgii informują, że wynaleźli metodę produkcji, pozwalającą na stworzenie interaktywnych soczewek kontaktowych, czyli takich, które nanoszą na obraz widziany przez ludzki narząd wzroku dodatkowe informacje np. w formie wiadomości tekstowych lub tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Nowo opracowane soczewki zawierają przezroczystą warstwę LCD, która została zintegrowana wewnątrz ich struktury. Ten dodatek nie pogarsza ich typowych właściwości, jednak pozwala na nanoszenie na obraz widziany przez używającego ich człowieka dodatkowych obrazów lub informacji.

Każdy taki wynalazek przynosi dla prawa własności intelektualnej gigantyczne wyzwania, którymi prędzej czy później trzeba będzie się zająć. Załóżmy, że technicznie będzie możliwe odtwarzanie filmów w soczewkach kontaktowych naszego Manfreda i ich nagrywanie. Co zrobić z takim delikwentem? Zabronić mu wejścia na koncerty, ponieważ może je nagrać i umieścić na blogu? A może nie będzie mógł wchodzić do kina? Jak chronić dane osobowe i prywatność, kiedy soczewka twojego syna będzie mogła nagrać, co robisz w sypialni i zamieścić na swoim kanale Youtube dla żartu? Jak chronić własność przemysłową i tajemnicę przedsiębiorstwa? Zakazać używania Google Glass w pracy? Wyobrażam sobie przecież aplikacje na takie urządzenie, które są niezbędne do pracy na przykład w agencjach reklamowych.

Na koniec cytat z polskiego przekładu „Accelerando”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa MAG w serii Uczta Wyobraźni.

Po drodze okulary informują go o najnowszych wydarzeniach. Europa po raz pierwszy w historii osiągnęła pokojową polityczną unię i korzysta z tego bezprecedensowego stanu, żeby zharmonizować krzywiznę bananów. (…)Z doniesień ekonomicznych: amerykański Departament Sprawiedliwości oburza się – paradoksalnie – na działania Baby Bills3. Rozparcelowane oddziały Microsoftu zautomatyzowały swoje prawne poczynania – rodzą spółki zależne, emitują im akcje i wymieniają się tytułami własności w cudacznej parodii wymiany plazmidów u bakterii, tak szybko, że gdy pojawiają się zobowiązania podatkowe, ich adresaci już nie istnieją, choć w bombajskich farmach biurowych ci sami pracownicy dalej siedzą nad tym samym oprogramowaniem.

Witamy w dwudziestym pierwszym wieku.

Twoja soczewka już tam jest.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s